Mládež děkanátu Nový Jičín

foto pro FB

Křížová cesta
z Nového Jičína do Štramberka

mapa Via Crucis

Popis stezky

Samotná křížová cesta je dlouhá 8,5 km a začíná kaplí na konci Slezské ulice nedaleko novojičínského městského hřbitova. Jednotlivá zastavení jsou přehledně vyznačena na mapě a povětšinou kopírují cyklostezku č. 502.

První odbočka z celé trasy se nachází necelý 1 km od první kaple (I. zastavení) a zavede vás na polní cestu. Tato stezka je ohraničena dřevěnými kůly a vede až na okraj obce Rybí, kde naleznete II. zastavení. Odtud vás trasa povede kolem hlavní silnice až k III. zastavení, které je umístěno v zatáčce pod hospodou.

Pokud v těchto místech půjdete po vedlejší cestě, kde naleznete IV. zastavení, jehož kaplička se nachází u potoka a je otočena čelem k lesu. Vedle kapličky přemosťuje potok lávka, která pokračuje kamenitou stezkou, jež vás dovede na samotný okraj obce k V. zastavení.

Odtud pokračuje trasa po hlavní silnici směrem k městu Štramberk až k VI. zastavení, které je umístěno nedaleko plynáren. Jen o kousek dále, pod dřevěným kostelem sv. Kateřiny, je odbočka na Libotín. Po chvilce cesty po této silnici dojdete ke kříži VII. zastavení a jako bonus se Vám naskytne krásný pohled na horu Kotouč.

Odtud už můžete zamířit přímo do Štramberka, kudy vede cesta přes Horní Baštu; zde se nachází VIII. zastavení. Tato cesta vás zavede k informačnímu centru, v jehož blízkosti, u hlavní silnice, je i kaple IX. zastavení. Trasa pak dále vede do Národního sadu, kde vedle základní školy stojí X. zastavení. Od něj se vydáte po asfaltové cestě kolem hřbitova až k bráně kamenolomu.

Zde se na pravé straně napojíte na lesní stezku, která vás zavede k XI. zastavení. Nyní už následuje poslední fáze křížové cesty – výstup na vrchol hory. Cesta vede lesem a je i fyzicky náročná. Po překonání nejstrmější části kopce dorazíte ke kříži XII. zastavení a do vrcholu kopce už zbývá jen kousek. Nakonec na samotném vrcholu hory Kotouč končí XIII. a XIV. zastavením i naše křížová cesta – naše Via Crucis.

© 2010 - 2021 Mládež děkanátu Nový Jičín | Dotazy | O webu | webdesign4u.cz | tvorime-weby.cz | prohlidky-virtualni.cz | davidjakub.cz | Kontakty |